A humor nagyágyúi Kern András
sztartv 2005.10.16. 15:46
Minden, amit tudni akartál Bajor Imre, Csapó Gábor, Gálvölgyi János, Hajós András, Farkasházy Tivadar, Hernádi Judit, Kern András, Kolláth György vagy Váncsa István életéről, de eddig nem merted megkérdezni.
Kern András Született: 1948. január 28.
Portré
Magyar színész, filmrendező. Édesapja könyvelő volt, aki szabadidejében amatőr színjátszással is foglalkozott, sőt íróként egy ifjúsági regényt is jegyzett, így Kernben már 6 évesen megfogalmazódott a gondolat, hogy művész lesz. 10 évesen egy barátjával mindig „filmeset” játszott, együtt járták a várost, Kern volt a rendező, barátja pedig - vállán egy húsdarálóval - az operatőr.
14 évesen Kern egy amatőr filmes szakkör tagja volt, de színészi ambícióit sem adta fel, paródiákkal indult a Ki mit tud?-on, mely országosan ismertté tette. 1965-ben megnyert egy amatőrfilm-fesztivált Mi lesz? című filmjével. A Színház- és Filmművészeti Főiskolát 1970-ben végezte el, majd a Vígszínházhoz szerződött, melynek a mai napi tagja - hosszú pályafutása alatt számos rangos díjat nyert: Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló művész.
Számos karaktert sikerrel formált meg a vásznon, színészi pályája kezdetétől filmezik. Sándor Pál többször rendezi sikerrel: a Sárika, drágám című filmjében filmrendezőt játszik, a Régi idők focija című moziban egy tartalék focistát, a Szabadíts meg a gonosztól című alkotásban egy sodródó fiatalembert alakít, a Ripacsokban egy ambiciózus varietéművészt, de felbukkan a rendező Herkulesfürdői emlék című filmjében is.
Kisebb szerepekben láthatjuk olyan emlékezetes filmekben, mint Fábri Zoltán két rendezése, az egy régi bűn nyomában járó Plusz-mínusz egy nap, illetve a Déry Tibor regénye nyomán készült 141 perc a befejezetlen mondatból. 1995-ben saját rendezésű nagyjátékfilmmel jelentkezett - a Sztracsatella című mozi, melynek a főszerepét is ő alakítja - egy idegi kimerültséggel küszködő karmester és egy pszichiáternő (Eszenyi Enikő) románcát mesélte el. Koltai Róberttel közösen rendezte meg nagy színpadi sikerét, A miniszter félrelép című mozit, melyben a miniszter szerepét jegyezte. A 90-es évek második felétől főként könnyedebb hangvételű filmekben, komédiákban szerepel a vásznon (6:3, avagy játszd újra, Tutti, Meseauó, Csocsó, avagy éljen május 1-e!, Apám beájulna,). 2004-ben közös forgatókönyvet írt Ragályi Elemérrel (aki operatőre és rendezője is volt a produkciónak) és leforgatták a Csudafilmet, melyet 2005. január 16.-án mutatnak be.
Fontosabb színházi szerepei: Miller: Közjáték Vichyben fiú; Monceau, színész, Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő Erich; Tündérkirály, Déry-Presser-Pós: Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról fiú, Bereményi-Kern-Marton-Radnóti-Presser: Harmincéves vagyok, Kesey: Kakukkfészek Billy Bibbit, Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés Raszkolnyikov; Ördögök Pjotr Verhovenszkij, Shaw: Szent Johanna Dauphin, Shakespeare: Minden jó, ha vége jó bolond; III. Richárd Richárd; Ahogy tetszik Jacques, Heller: A 22-es csapdája Yossarian, Füst Milán: A sanda bohóc Goldnágel Efráim, a sanda bohóc, Székely János: Vak Béla király Kálmán, Frayn: Ugyanaz hátulról Lloyd, Woody Allen: Játszd újra, Sam! Allan Felix, Rejtő-Schwajda: A láthatatlan légió Vanek B. Eduárd, Simon Gray: Kicsengetés Mark Sackling, Sütő: Álomkommandó Manó, Dunai: A nadrág igazgató, Gorkij: Éjjeli menedékhely Szatyin, Kornis: Körmagyar A milliomos, Koestler-Kingsley: Sötétség délben Rubasov, Brecht-Weill: Koldusopera A kolduskirály, Ibsen: Nóra Rank doktor, Molnár: Játék a kastélyban Turai, Pörtner: Hajmeresztő Victor Rosetti, Dürrenmatt: A nagy Romulus nagy Romulus, Strindberg: Haláltánc Kurt, Turgenyev: Egy hónap falun Rakityin, Stoppard: Ez az igazi Henry, Szomory: Hermelin dr. Plundrich Károly, Ray Cooney: A miniszter félrelép Richard Willey (vendégjáték József Attila Színház), Haöek-Spiró: Svejk Svejk, Kern-Presser: Szent István körút 14. Kern András: Spencer, Gorkij: Nyaralók, Miller: Az ügynök halála, Neil Simon: Furcsa pár, Eisemann-Halász- Békeffi: Egy csók és más semmi, Gogol: A revizor.
|